Menu

Jasper, Kanada

Lenka, 21 let, pracovní pobyt 2013/2014

Před rokem jsem prožila perfektních 14 dní na Maltě, na jazykové škole, kde jsem potkala spoustu lidí v mém věku. Když jsem se dozvěděla, kde už všude byli a co všechno prožili, bylo mi trochu teskno. Chtěla jsem přestat jen o tom snít a skutečně něco podniknout.Z ničeho nic jsem dostala nápad jet do Kanady. Začala jsem si zjišťovat, kolik by mě to tak mohlo stát a všechny potřebné informace ohledně této země. Netvrdím, že to byla otázka týdne všechno zjistit, stálo mě to opravdu hodně času, úsilí, nervů a v neposlední řadě i peněz, ale opravdu toho teď nelituji. Peníze jsem si tady vydělala během prázdnin zpátky, mám pro sebe všechen čas a zažila jsem za tak krátkou dobu několik neskutečných výletů, o kterých jsem ani nesnila. Když člověk opravdu chce, zatne zuby a začne hledat, tak se vždy všechno podaří. Taky nesmím zapomenout zmínit, že bez pomoci mých rodičů, sestry a jazykového centra English4all, kde mi pomohli najít výborného zaměstnavatele, přeložit spoustu nezbytných dokumentů, poradili, jak si vyřídit víza a koupit levněji letenku, bych to asi všechno nezvládla, protože to byl úplně můj první velký krok do daleké ciziny bez jakýchkoliv předešlých zkušeností a informací.

20130705_132938 20130705_155215 20130706_202110

Když jsem poprvé přijela do Jasperu, tak jsem si ho hned zamilovala. Několik dní jsem byla v rozpacích, ale potom ten pocit zmizel. Zjistila jsem totiž, že místní lidé jsou opravdu milí a pomůžou v každé situaci. A když poznali, že jsem odjinud a má angličtina není na až tak dobré úrovni, tak zjednodušili výrazy a zpomalili. Do toho se vždycky zeptají, odkud jsem, jak dlouho jsem v Kanadě a jak se mi tady líbí. Zpočátku jsem si myslela, že je to poměrně malé městečko, co tady budu všechen ten čas dělat, ale teď jsem tady už 4 měsíce a pořád je tu tolik míst, kde jsem ještě nebyla. Je tady tolik jezer a každé je úplně jiné, tolik míst kam se dá jít. Můžete jezdit na kole, lézt po horách, kempovat, dělat barbecue, všechno, co vás napadne a to vše s přáteli z celého světa, opravdu je tu zastoupení snad ze všech států, co vás napadnou. Můžete se kamarádit s lidmi z Filipín, Mexika, Litvy, Rumunska, Anglie, Německa, Austrálie, Nového Zélandu, Ukrajiny, Korei, Španělska… Pokud vaše angličtina není na dobré úrovni a neprojdete programem Full servise, nezoufejte. Když přijedete v hlavní sezóně do Jasperu (duben – září) a přihlásíte se do programu Basic servise, tak vám mohu zaručit, že si práci najdete za pár dní. I když máte jen základy angličtiny, můžete vyrazit obcházet hotely, restaurace, bary, obchody nebo autopůjčovny. V jedné restauraci jsem pracovala týden, zjistila jsem, že se mi tam nelíbí, tak jsem skončila a našla si hned práci v jiné restauraci. Nejlepší pozice mají číšníci, je možné si vydělat až 6000 Kč za večer na dýškách + výplata, samozřejmě je tady nezbytná dobrá angličtina. Jídlo v Jasperu je opravdu drahé. Každý jezdí na velké nákupy do Hintonu (45 min autem), kde všechno jídlo a kosmetiku nakoupíte až o 50% levněji.

20130712_135125 20130712_130340 20130726_174050

Od tohoto výletu jsem si slibovala poznat aspoň trochu zemi, i když je opravdu neuvěřitelně veliká, zlepšit úroveň angličtiny, vydělat si nějaké peníze, ale v neposlední řadě si sobě dokázat, že to všechno zvládnu. Tohle všechno mi to opravu přineslo, ale to nejdůležitější, co jsem získala je samostatnost, pohled na život a naučila se hospodařit s vlastními penězi. Hlavně vás takový necelý rok strašně nakopne dopředu. Pobyt v Kanadě bych všem moc doporučovala, protože každý tady bude chtít zůstat, tak jako zrovna právě já 🙂 Pokud chcete vědět více informací, napište nám, rádi vám předáme kontakt na Lenku.

20130712_154840_5_bestshot